Rys historyczny szkolnictwa w Zawadzie

Jego początki datują się ok. 1860r. Powstaje szkoła ludowa. Nauczycielem był organista parafialny. Na naukę czytania i pisania uczęszczali chłopcy w wieku od kilkunastu do 25 lat. Za naukę płacili produktami rolnymi. Nauka odbywała się zimą. Uczniów było zaledwie kilkunastu.

W 1870r. wzniesiono z drzewa pierwszy we wsi budynek szkolny. Położony był powyżej kościoła. Składał się z jednej sali szkolnej, kuchni i dwóch pokoi dla nauczyciela. Ustalono roczną pensję. Rada Szkolna zajmowała się utrzymaniem szkoły i nauczyciela zbierając na ten cel fundusze od wójtów z poszczególnych wsi. Do szkoły uczęszczały dzieci z Zawady, Nagawczyny, Stobiernej i Stasiówki. Nauczycielem został Hahn mianowany przez Powiatową Radę Szkolną w Pilźnie. Uzdolniony wszechstronnie obok nauki czytania i pisania, rachunków, historii i geografii uczył gry na skrzypcach, organach kościelnych i instrumentach dętych. Ponadto założył orkiestrę, która grała na weselach i zabawach w Zawadzie i okolicy. Orkiestra występowała również w kościele podczas nabożeństw. Po kilku latach Hahn odszedł ze Zawady. Posadę po nim objął Hostyński, były uczestnik Powstania Styczniowego, posiadający wyższe wykształcenie. Pochodził z Królestwa Polskiego. Zapisał się chlubnie nie tylko jako pedagog o rozległej wiedzy, ale zarazem wspaniały wychowawca i patriota. Zawsze miał czas po lekcjach na prowadzenie z uczniami długich rozmów budzących świadomość narodową. Po kilku latach Hostyński wraz z żoną władającą siedmioma językami opuścił Zawadę i przyjął lepiej płatną posadę w domu Gotza, założyciela browaru w Okocimiu. W 1880r. nową nauczycielką w Zawadzie została Teresa Kocz.

Liczba uczniów wzrosła do tego stopnia, że dotychczasowy budynek stał się za mały. Dlatego około 1880r. Rada Szkolna zwróciła się do hr. Raczyńskiego z prośbą o pomoc przy budowie nowej szkoły. Raczyński podarował pod budowę ok. 4 morgi gruntu, drzewo, cegłę i wapno.

W latach 1880-1883 zbudowano nową szkołę murowaną. W szkole uczyło sześciu nauczycieli w osobach: Stanisław Markiewicz jako kierownik oraz Józefa – żona kierownika, Zofia Cebulska, Salomea i Aurelia Składzieniówny, Ludwik Bień.

Po 20 latach użytkowania okazało się, że szkoła nie może pomieścić uczniów. Dlatego w 1901r. Rada Szkolna w Zawadzie (przewodniczącym Składzień) przystąpiła do rozbudowy szkoły. Prace trwały 3 lata. Po rozbudowie w budynku były łącznie 4 izby lekcyjne (poprzednio tylko 2) oraz mieszkanie dla kierownika szkoły (2 pokoje z kuchnią). Podniesiono stopień organizacyjny szkoły i w 1904r. była już dwuklasową czterostopniową. Kierownikiem szkoły została T. Kaczorówna. Po niej w roku szkolnym 1917/18 funkcję tę przejęła Stefania Maciasiowa. W roku szkolnym 1923/24 była już sześcioklasową. Kierownikiem był Stanisław Kluczkiewicz. Wreszcie w roku szkolnym 1925/26 wieś doczekała się awansu. Jest już pełna siedmioklasowa szkoła podstawowa, jedna z nielicznych w powiecie na wsi. W roku szkolnym 1933/34 funkcję kierownika szkoły pełnił Jan Stąpor aż do wiosny 1949r. (zmarł nagle). Po jego śmierci kierownictwo objęła Składzień Karolina. Od 01.09.1950r. do 30.08.1965r. szkołą kierował Stanisław Róg. Od 01.09.1965r. do 30.08.1990r. dyrektorem szkoły był mgr Henryk Bajor. Należy dodać, że w wyniku reformy oświatowej w roku szkolnym 1966/67 były już szkoły podstawowe 8- klasowe.

Nadszedł 1983r. Kolejny zryw mieszkańców Zawady przy budowie nowego obiektu oświatowego (w czynie społecznym). Powołany został Społeczny Komitet Budowy Szkoły. W jego skład weszli: Ludwik Socha jako przewodniczący, Pięciak Stanisław i Gruszka Józef – zastępcy, mgr Henryk Bajor - dyrektor szkoły jako koordynator prac czynowych oraz 45 członków wybranych z miejscowych obywateli. Tempo prac było duże. Ogólna wartość czynu według wartości złotego w latach 1983-1987 wyniosła około 30 mln złotych. Prace czynowe wsparte zostały dotacjami finansowymi ze strony państwa. Roboty fachowe głównie wykończeniowe wykonał Zakład Budownictwa Komunalnego w Dębicy.

03.09.1988r. odbyła się uroczystość przekazania do użytku nowego obiektu oświatowego. Dużą pomoc przy budowie wykazali przedstawiciele władz oświatowych i administracyjnych gminy i województwa. Wśród nich należy wymienić mgra Mariana Chudzika – wicewojewodę tarnowskiego, mgra inż. Władysława Kudelę i mgra Jana Hebdę – wicekuratorów Okręgu Szkolnego w Tarnowie, mgra inż. Stanisława Rokosza – obecnego Wójta Gminy a zarazem inwestora, mgr Marię Wojnarowską – inspektora szkolnego oraz mgra inż. Tadeusza Kukułkę – dyrektora miejscowego PGR- u. Dużo pomocy udzieliła doc. dr hab. Barbara Guzik – ówczesny wiceprezydent Krakowa, dyrekcja Igloopolu w Dębicy a zwłaszcza mgr inż. Rudolf Składzień oraz mgr inż. Walerian Mikrut ze Zjednoczenia Rzeszowskiej Ceramiki Budowlanej. Na uroczystości była telewizja z Krakowa i redaktor Gazety Krakowskiej. W zbudowanym obiekcie znajduje się szkoła a w niej 10 izb lekcyjnych, sala gimnastyczna zastępcza, szatnie, kancelaria, gabinet lekarski. Przedszkole jest 2 oddziałowe składające się z 3 sal, kompleksu żywieniowego, kancelarii, szatni, kilku pomocniczych pomieszczeń.

 Od 1990r. nowym dyrektorem szkoły został mgr Wiesław Pyrsak.

W latach 1990- 1999r. mgr W. Pyrsak był Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zawadzie.

W latach 1999- 2003 był mgr W. Pyrsak Dyrektorem Gimnazjum 4-o oddziałowego z oddziałami zamiejscowymi . W skład oddziału wchodziła: Zawada, Stasiówka, Nagawczyna, Stobierna, zaś główna siedziba była w Zawadzie. W latach 1999 - 2003 dyrektorem Szkoły Podstawowej w Zawadzie była Maria Socha. W 2003r. powstały Zespoły Szkół i dyrektorem został mgr Wiesław Pyrsak i pozostał nim do 2013r.

W latach 2013 - 2018 funkcję Dyrektora Zespołu Szkół w Zawadzie pełnił mgr Janusz Słabicki.

Od 2018r. dyrektorem Zespołu Szkół jest mgr Małgorzata Szczudło.

W latach 1995 - 1998 zbudowano nową salę gimnastyczną wraz z szatniami oraz zapleczem sanitarnym.

W dniu zakończenia roku szkolnego 22 czerwca 2018r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego boiska przy Zespole Szkół w Zawadzie. Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Dębica - Pan Stanisław Rokosz, W-ce Wójta Gminy Dębica - Pana Zdzisław Siwula, Radny Gminy Dębica – Pana Tomasz Bukowski, Sołtysa Zawady - Pana Kazimierz Kudła, przedstawiciel Rodziców - Pani Agata Słomba. Następnie  ks. Józef Książek Proboszcz tutejszej parafii poświęcił boisko.

Szkoła w Zawadzie jest cały czas modernizowana i odnawiana. W latach 2018 - 2020 wyremontowano kilka sal lekcyjnych, bibliotekę wraz z czytelnią szkolną, sekretariat oraz jadalnię, a także parkiet sali gimnastycznej. Wszystkie klasy zostały wyposażone w komputery, nowoczesne tablice interaktywne oraz projektory. Od 2018r. wszystkie pomieszczenia do prowadzenia zajęć uzyskały dostęp do Internetu. Tradycyjne dzienniki lekcyjne zostały zastąpione dziennikiem elektronicznym. Tradycyjne tablice zostały zastąpione suchościeralnymi. Zakupiono i zainstalowano również nowe wyposażenie placu zabaw dla dzieci.


Zapisano